Čaj

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Čaj (JT: 茶; PY: cha, chá; CST: čcha)

Čínský "národní nápoj". Připravuje se louhováním lístků čajovníku v horké vodě. Jeho pití je zdraví prospěšné (obsahuje antioxidanty, flavonoidy). Název rostliny je čajovník čínský (Camellia sinensis) a pěstuje se především v tropických a subtropických oblastech. Nejstarší dochované zmínky o pití čaje pochází z 10. století př. n. l. Jednalo se o běžný nápoj už za dynastie Qin a velké popularity dosáhl za dynastie Tang. Do Evropy se čaj dostal díky Portugalcům v 16. století. Čína je největším pěstitelem čaje na světě (1,467 mil. tun v roce 2010), druhým největším světovým producentem je Indie (991 tisíc tun v roce 2010).

Rozlišuje se 6 druhů čaje: zelený (绿茶, lǜchá), černý (v čínštině červený 红茶, hóngchá), wulong (někdy také oolong 乌龙茶, wūlóngchá), bílý (白茶, báichá), žlutý (黄茶, huángchá) a černý/s pozdní fermentací (黑茶, hēichá; 后发酵茶, hòu fājiào chá). Do poslední jmenované skupiny se řadí druh Pchu-er (Pu'er 普洱茶, Pǔ'ěrchá). Tento typ čaje se v tibetské a středoasijské kultuře pije smíchaný s jačím máslem.

Čaj se kvůli klimatickým podmínkám pěstuje především na jihu Číny, ale částečně se pěstuje i v jiných oblastech (Zhejiang, Fujian, Anhui, Jiangsu, Jiangxi, Hunan, Hubei, Sichuan, Chongqing, Yunnan, Guangxi, Guangdong, Guizhou, Hainan, Henan, Shaanxi, Shandong, Gansu, Taiwan, Tibet).

Osobní nástroje