Diamantová sútra

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Diamantová sútra (JT: 金刚经; FT: 金剛經; PY: Jin‘gangjing, Jīn‘gāngjīng; CST: Ťin-kang-ťing), Vadžračhédiká pradžňápáramitá sútra, Vadžračhédiká, Pradžňápáramitá.

Diamantová sútra patří mezi pradžňápáramitové sútry a zejména v zemích východní Asie patří mezi vůbec nejpopulárnější a nejvlivnější buddhistické texty. Diamantová sútra patří mezi kratší pradžňápáramitové sútry a byla sepsána v Indii asi ve 3.–4. stol. n. l. Stejně jako v jiných pradžňápáramitových textech jsou i v Diamantové sútře hlavními tématy prázdnota (šúnjatá) všech jevů a ideál bódhisattvy. „Nejzazší poznání“ (pradžňápáramitá) se týká právě prázdnoty všech jevů a je poznáním, které vede poznávajícího k vysvobození z koloběhu sansáry. Diamantová sútra není filozofickým pojednáním, má podobu nesouvislé rozpravy mezi Buddhou a jeho žákem Subhútim. V tomto dialogu jsou však rozvíjeny myšlenky, které měly zásadní vliv na pozdější rozvoj mahájánového myšlení, zejména školy madhjamaka a mahájánových škol čínského buddhismu.


České překlady

HOLBA, Jiří, překl. Diamantová sútra. In: Vávra, Dušan, ed. Antologie textů k náboženství Číny. Elektronická publikace. Brno: Masarykova univerzita, 2011.

HORÁKOVÁ, Dita, překl. Sútra srdceDiamantová sútra. Praha: Argo/Brody, 1995.

Osobní nástroje