Flora

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Čína je domovem více než 30 000 druhů rostlin (1/8 všech světových druhů). Roste zde 7 000 druhů dřevin (z toho 3 000 druhů stromů). Rostlinná diverzita se odvíjí od různých klimatických podmínek. Nejvíce druhů rostlin lze nalézt v oblasti tropických a subtropických deštných pralesů, naopak v oblasti mokřadů či pouští je druhů podstatně méně.

Jen málo oblastí Číně nepocítilo činnost člověka. Na těchto několika málo místech vznikly přírodní rezervace, kde jsou zachovány nedotčené ekosystémy. Obecně je však čínská flora ohrožena rozsáhlou deforestací a zvětšováním plochy obdělávané půdy s monokulturou (především rýže).

V Číně lze spatřit některé tzv. živoucí fosilie. Zde lze zmínit především rostlinu ginkgo (česky také jinan dvoulaločný, čínsky 银杏), kterou lze nalézt v chráněných oblastech v provincii Zhejiang. Další tzv. živoucí fosilií je metasekvoje čínská (jehličnan starý 200 milionů let vyskytující se v odlehlém údolí v Sichuanu).

Z původních čínských druhů můžeme dále zmínit davidii listenovou, listnatý opadavý strom v jižní Číně, který se pěstuje i v Čechách jako okrasný strom. Z čínských květin můžeme jmenovat pěnišník (kterého se v Číně vyskytuje 571 druhů, z toho 409 endemických, převážně v jižní Číně na horských stráních) či azalku (v přírodní rezervaci Wolong v Sichuanu).

Jednou z nejznámějších čínských rostlin je bezesporu rýže, která byla původně divoká, ale dnes je už v Číně domestikovaná (k její domestikaci došlo právě v Číně v období asi 10 tisíc let př. n. l.). Další podobně známou čínskou rostlinou je bambus, jehož v Číně roste 300 druhů. Je také pěstován a využíván jako stavební materiál i na jídlo. Bambus je základní složkou potravy pandy velké a některých menších savců, ptáků a hmyzu, kteří žijí v bambusovém porostu.

Osobní nástroje