Hraniční přechody

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Mezinárodní letiště

Do ČLR se lze dostat letecky (mezinárodní letiště Peking, Chengdu, Dalian, Guangzhou, Hangzhou, Charbin, Hohhot, Kunming, Qingdao, Šanghaj, Shenyang, Tianjin, Urumči, Xiamen, Xi'an a další letiště).

Přístavy

Celkem 130 čínských přístavů je otevřeno pro zahraniční lodě - mezi nejvýznamnější se řadí přístavy Beihai, Dalian, Dandong, Guangzhou, Haikou, Hankou, Huangpu, Jiujiang, Lianyungang, Nanking, Nantong, Ningbo, Qingdao, Qinhuangdao, Rizhao, Sanya, Šanghaj, Shantou, Shenzhen, Tianjin, Weihai, Wenzhou, Yangzhou, Yantai a Zhanjiang.

Pozemní hraniční přechody

Hongkong

Existuje celkem šest pozemních hraničních přechodů (k dispozici jsou přechody pro pěší, auta, autobusy i vlaky) spojujících zvláštní administrativní oblast Hongkong s ČLR. Nejvytíženějším z nich je hraniční přechod Luohu (罗湖, Lo Wu na hongkongské straně), který je spojnicí mezi shenzhenským a hongkongským metrem.

Kazachstán

Hraniční přechod Korgas (霍尔果斯) je otevřen 24 hodin denně. Končí tu nejdelší souvislá dálnice v Číně G30.

Kyrgyzstán

Hraničním přechodem v průsmyku Torugart prochází silnice, která vede až do Biškeku. Dále je možné využít hraniční přechod Irkeštam (伊尔克什坦; na čínské straně původně 斯姆哈纳 Simuhana).

Laos

Hraniční přechod Boten/Mengla (勐腊) je otevřený i pro cizince z dalších zemí.

Macao

Existují dva pozemní hraniční přechody, kterými se lze dostat do zvláštní administrativní oblasti Macao: Gongbei (拱北, na opačné straně Portas de Cerco) a Lotosový most (Lianhua Daqiao, 莲花大桥, Ponte Flor de Lótus).

Myanmar

Existuje pozemní hraniční přechod mezi Ruili na čínské straně a Muse na myanmarské straně.

Mongolsko

Hraniční přechod Erenhot (二连浩特) je otevřený i pro cizince ze třetích zemí.

Nepál

Friendship Highway prochází hraničním přechodem mezi městečkem Dama na čínské straně a Kodari na nepálské straně. Hranice vede přes řeku, kde byl postaven most Čínsko-nepálského přátelství (中尼友谊桥).

Pákistán

Horský průsmyk Khunjerab (红其拉甫) nacházející se v nadmořské výšce okolo 5 000 m je nejvýše položeným hraničním přechodem na světě, kudy prochází silnice a zároveň je nejvyšším bodem Karakoram Highway.

Rusko

Existuje několik silničních hraničních přechodů ve východní části čínsko-ruské hranice. Dále existují dva železniční hraniční přechody, oba fungují již přes sto let. Jedním z nich je Suifenhe (绥芬河, Pograničnyj na ruské straně). Druhým z nich je Manzhouli, nejvytíženější čínský hraniční přechod vůbec.

Severní Korea

Existují tři hraniční přechody, kudy vede železniční trať do Severní Koreje: Dandong, Ji'an a Tumen (图们).

Vietnam

Z městečka Xinjie v autonomním okrese Hekou vede silnice do vietnamského města Lào Cai. Dalším hraničním přechodem je Longbang (龙邦) v AO Guangxi. Vedle toho existují ještě další hraniční přechody.

Zdroje

http://www.toptrip.cc/about/know_entry.htm

http://www.gomapper.com/travel/list-of-international-airports-in/china-0.html

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_airports_in_China

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ports_in_China

http://www.travellerspoint.com/guide/Overland_Border_Crossings_In_China/

Osobní nástroje