Zvláštní ekonomické zóny

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Zvláštní ekonomické zóny, SEZ (JT: 经济特区; FT: 經濟特區; PY: jingji tequ, jīngjì tèqū; CST: ťing-ťi tche-čchü; alt.: Special Economic Zones, ZEZ)

Zóny, v nichž se uplatňuje speciální ekonomická politika (volný trh). Cílem je přilákání více zahraničních investic (FDI, Foreign Direct Investment). O jejich zřízení bylo rozhodnuto na 3. plenárním zasedání 11. období Ústředního výboru KS Číny v roce 1978.

První SEZ vznikly v roce 1980: Shenzhen, Zhuhai, Shantou, Xiamen, Hainan (celá provincie).

V roce 1984 bylo investicím ze zahraničí otevřeno dalších 14 měst na pobřeží (jako Coastal Development Areas): Dalian, Qinhuangdao, Tianjin, Yantai, Qingdao, Lianyungang, Nantong, Šanghaj, Ningbo, Wenzhou, Fuzhou, Guangzhou, Zhanjiang, Beihai.

V roce 1988 došlo k dalšímu rozšíření těchto oblastí do jakýchsi větších celků: ústí Dlouhé řeky, ústí Perlové řeky, trojúhelník Xiamen-Zhangzhou-Quanzhou, Shandongský poloostrov, Liaodongský poloostrov, Hebei, Guangxi.

V roce 1990 byl Pudong v Šanghaji prohlášen za "dračí hlavu" pro další města okolo Dlouhé řeky.

V roce 1992 byla zahraničnímu obchodu otevřena hlavní města všech provincií a AO. V některých menších městech byly otevřeny zóny pro rozvoj technologií a IT.

V roce 2010 byl Kašgar přeměněn v 6. SEZ.

Hlavní znaky SEZ:

  • daňové stimuly
  • přilákání zahraničních investic
  • společné projekty Čína - zahraniční státy (či dokonce zahraničními státy vlastněné podniky)
  • orientace na export
  • tržní ekonomika
Osobní nástroje